Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Huittisissa esillä iso muutos: Lautakunnat korvataan valiokunnilla, valtuustoa kasvatetaan

Uutiset

Uudistus tulisi voimaan kuntavaalien jälkeen.

Huittinen

Huittinen. Kuva: Samuli Kinnari

Kaupungin päätöksentekoon esitetään merkittävää uudistusta Huittisissa. Tarkoituksena on kasvattaa valtuuston kokoa sekä korvata lautakunnat valiokunnilla.

Perinteisten lautakuntien sijalle tulisivat valiokunnat. Merkittävä muutos nykyiseen olisi, että niiden jäsenet valittaisiin valtuutettujen ja varavaltuutettujen joukosta.

Esityksen mukaan valtuutettuja valittaisiin jatkossa 35, kun nykyisin heitä on 27. Valtuuston koon kasvattamista perustellaan uudella toimintamallilla, jotta valiokuntien paikat saadaan täytettyä.

Kaupunginhallituksessa olisi yhdeksän jäsentä. Lautakunnat korvaavista valiokunnista perusturvavaliokunnassa, sivistysvaliokunnassa ja teknisessä valiokunnassa olisi seitsemän jäsentä jokaisessa sekä nuoriso- ja liikuntavaliokunnassa viisi jäsentä.

Kuntavaalit järjestetään ensi keväänä. Uusi toimintamalli astuisi voimaan tulevalle vaalikaudelle, joka käynnistyy kesäkuun alusta.

Asia on esillä kaupunginhallituksessa. Lopullisen päätöksen tekee valtuusto.

Kuntalaki sanelee pakolliset toimielimet kunnassa. Niitä ovat valtuusto, kunnanhallitus, tarkastuslautakunta ja keskusvaalilautakunta.

·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: