Keskiviikko 9.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

VaLePalle riemukas voitto Loimusta

Uutiset

Erinomainen suoritus koko joukkueelta.

Mestaruusliigassa VaLePa ja Raision Loimu tarjoilivat huippulentopalloa Forssassa. Pukkipaidat veivät ottelun 3-0 (25-21, 25-14, 25-16).

Tasainen ensimmäinen erä oli railakasta lentopalloviihdettä. Tamir Hershko ahkeroi Loimun tehomiehenä. VaLePan David Pettersson piti kuitenkin kolmella torjunnallaan raisiolaiset aisoissa.

Toiseen ja kolmanteen erään pukkipaidat saivat kaikki palaset kohdalleen. VaLePa onnistui karsimaan virheet minimiin ja toisaalta pakotti Loimun yrittämään liian vaikeita ratkaisuja. Pelin voittajasta ei sen jälkeen ollut epäselvyyttä.

Mikko Esko taikoi hyökkääjille maukkaita paikkoja. Niko Suihkonen oli jälleen erinomaisella pelipäällä ja myös erittäin tarkka vastaanottaja. Lisäksi hyppysiin tarttui neljä torjuntaa. David Pettersson on päässyt kevään myötä kovaan vireeseen, peräti viisi torjuntaa ja hyökkäyksiä omista korkeuksista. Samoin Olli Kunnari on noussut hyvään kuntoon. Hän osoitti jälleen, mitä taito merkitsee lentopallossa.

Ottelun käytännön järjestelyistä vastasi Koijärven Kunto.

TILASTOT

· · · ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: