Torstai 21.8.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Tyrvään Sanomille uusi omistaja

Uutiset

Sanoma ostaa Alma Median paikallis- ja maakuntalehdet sekä painon. Kauppahinta on 115 miljoonaa euroa.

Alma Media

Sastamalassa ilmestyvä Tyrvään Sanomat on osana isompaa kauppaa siirtymässä Sanoma Media Finlandin omistukseen. Alma Media myy maakunta- ja paikallislehtensä sekä painonsa.

Kauppaan kuuluvat Aamulehti ja Satakunnan Kansa sekä useita paikallislehtiä, kuten Tyrvään Sanomat, Nokian Uutiset ja Sydän-Satakunta. Työntekijöitä uudelle omistajalle siirtyy 365. Kauppahinta on 115 miljoonaa euroa.

Alma Media aikoo jatkossa keskittyä valtakunnallisiin medioihin, digitaalisiin mainos- ja markkinointiratkaisuihin sekä maksullisiin digisisältöihin.

Kauppa vaatii kilpailuviranomaisten hyväksynnän.

· · · ·

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: