VaLePa vie huippulentopallon sanomaa uusiin kaupunkeihin
Mestaruusliigassa kausi alkaa paikallisderbyllä Sastamalassa.
Paikallisottelu pyöräyttää käyntiin Vammalan Lentopallon kauden kotimaisessa Mestaruusliigassa. Vieraaksi Sastamalaan saapuu torstaina 26. syyskuuta Loimaan Hurrikaani.
Mestaruusliigassa kymmenen joukkuetta pelaa nelinkertaisen sarjan. Otteluita niille kertyy 36 kullekin. Se on neljä enemmän kuin viime kaudella.
VaLePa vie huippulentopallon sanomaa uusille paikkakunnille. Tuttuun tapaan valtaosa kotiotteluista pelataan Sastamalassa ja muutama Tampereella. Uusina kaupunkeina mukana ovat Imatra ja Forssa.
"VaLePan tavoitteena on kasvaa ja kehittyä seurana seuraavalle tasolle ja samalla mahdollistaa huipputapahtumien kautta lentopallokulttuurin vahvistuminen eri paikkakunnille", sanoo toiminnanjohtaja Hanna Arve-Talvitie.
Imatralla VaLePa kohtaa 23. marraskuuta Vantaa Ducksin ja Forssassa 26. helmikuuta Raision Loimun.